Už nevím, co se musí stát

08.03.2022

"Premiéra se lze zbavit buď volbami, nebo kalašnikovem." Miloš Zeman, 2016

Naivita západních politiků. Liknavé polovičaté sankce. SWIFT se stále netýká všech bank. Rusko není hermeticky uzavřeno. Velvyslanci nejsou staženi. Železná opona není vytvořena. Až po několika dnech genocidy si Evropa vzpomněla, že by vlastně mohla dodávat Ukrajině i nějaké zbraně. Západní politici mají stále absolutní jistotu o tom, co se určitě nestane a co se Putin určitě neodváží udělat. Emmanuel Macron si telefonuje s Putinem a je zděšen, neboť se dozví, že Putin chce celou Ukrajinu. To je opravdu překvapení. Západní politici jsou v šoku, že Putin dnes v noci zaútočil na jadernou elektrárnu. To by opravdu nikdo nečekal. Západní politici jsou rovněž v šoku, že ruská armáda střílí po sídlištích po panelácích a že střílí po civilistech.

Putin řekl, že ruská vojska se po cvičení stahují od ukrajinských hranic. Že sice má armádu v pohotovosti, ale že určitě nezaútočí na Ukrajinu. Teď říká, že sice má jaderné zbraně v pohotovosti, ale že je nepoužije. To by bylo nepřijatelné, míní západní politici. To by Putin určitě neudělal. Přece není blázen.

V Evropě nechápeme, že jsme ve válce. Prezident Zelenskyj na nás křičí, abychom se probudili, a západní Evropa spokojeně pospává dál, plyn teče a eura tečou taky, opačným směrem, občas je nějaký západní politik "v šoku".

Nemůžeme opakovat stejné chyby. Když Putin tolikrát lhal, nemůžeme věřit ničemu, co řekne. Ničemu.

Ještě po týdnu se evropští politici scházejí, schůzují, fotografují se a konstatují s nechtěnou ironií, že situace je vážná.

Česká republika udělala hodně, ale pořád ne všechno. Miloš Zeman je stále prezidentem České republiky. V roce 2016 Miloš Zeman konstatoval, že premiéra se lze zbavit buď volbami, nebo kalašnikovem. V Pekingu v roce 2017 poradil Miloš Zeman svému příteli Vladimíru Putinovi, že novináři by se měli likvidovat. Je mi nepochopitelné, že Miloš Zeman je stále prezidentem České republiky.